Oto Ekspertiz, Test Merkezi

Şaşmaz Oto Ekspertiz

Şaşmaz'da Uygun Fiyata Oto Ekspertiz Hizmeti

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Şaşmaz Oto Ekspertiz
  • Ankara Şaşmaz Oto Ekspertiz
  • Şaşmaz 4x4 Ekspertiz
  • Şaşmaz 4x2 Ekspertiz
  • Şaşmaz Jeep Ekspertiz
  • TÜVTÜRK ekspertiz
  • Şaşmaz computest
  • Ankara Şaşmaz Oto Ekspertiz Fiyatları

Çoğu insan hayatında en az bir kez kullanılmış bir araba satın alacaktır. Kullanılmış bir arabayı detaylı şekilde  nasıl test ettiğimizi aşağıda açıklıyoruz.

İkinci el bir aracın sizin için uygun olup olmadığını anlamak için bir oto ekspertize gitmekten daha iyi bir yolu yoktur. Bu nedenle, kullanılmış bir arabayı satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak etmek yerine, bir oto test merkezine giderek aşağıdaki listeye göz atın.

Kullanılmış Bir Aracı (2. El) Test Ederken Nelere Bakmalı?

Kullanılmış bir araç satın almadan önce satın alma öncesi otomatik muayene yaptırmak önemli olsa da , otomobil hakkında ancak gövde, iç kısım ve motor bölmesini inceleyerek çok şey söyleyebilirsiniz. Günlük yolculuklarınız için güvenli ve güvenilir bir araba bulmak için direksiyonun başına geçmeniz gerekir. Diğer şeylerin yanı sıra, test sürüşü, nasıl performans gösterdiğini ilk elden görmenizi sağlayarak, bunun akıllı bir yatırım olup olmadığı konusunda size daha iyi bir fikir verir. Kullanılmış bir arabayı test ederken aramanız gereken birkaç şey var.

Şanzıman Kontrolü

Çoğu otomobil için yeniden inşa edilmiş bir şanzımanın ortalama maliyeti aracına göre 5-30 bin TL’yi aştığından, sorunsuz vites değiştiren işlevsel bir şanzımana sahip kullanılmış bir araba seçmelisiniz. Test sürüşü sırasında, vardiyalar arasındaki devir göstergesine dikkat edin. Otomatik şanzıman ise, üretici tarafından aksi belirtilmedikçe 2.000 ila 2.800 RPM arasında vites geçişi yapması gerekir. Düz şanzıman ise, vites kolunu değiştirdiğinizde vites değiştirmelidir.

Fren Kontrolü

Ayrıca bir test sürüşü sırasında kullanılmış bir otomobilin ne kadar iyi yol aldığını da görebilirsiniz. İdeal olarak, bir otomobil, yol düzken ve sürücü direksiyon simidini çevirmediğinde, düz bir çizgide doğrudan ileri gitmelidir. Yanlış hizalanmış tekerlekler, lastiklerde aşırı diş aşınması veya süspansiyon arızası gibi sorunlar, bir yöne sapmasına neden olabilir. Bir otomobilin yol tutuşunu kontrol etmenin bir diğer önemli adımı da frenlere basmaktır. Frenler otomobili yavaşlatmak için hızlı tepki vermelidir. Gecikme olursa veya bir gıcırdama veya gıcırdama sesi duyarsanız, bu frenlerin arızalandığını gösterebilir. Fren disklerinin, rotorların ve diğer bileşenlerin değiştirilmesi nispeten kolaydır, ancak oluşturduğu artan çarpışma riski nedeniyle frenleri bozuk bir otomobil kullanmamalısınız.

Motor Performansı

Kullanılmış bir otomobilin test sürüşü, motorun performansına ilişkin şeffaflık sunar. İhmal edilmiş, hasarlı otomobillerin çalıştırma sırasında tekleme yapması nadir değildir, bu da silindirlerinden birinin ateşlemediği anlamına gelir. Bir tekleme meydana geldiğinde, motor bir tıslama veya kekeme sesi çıkarabilir. Ancak, hatalı ateşleme yapan bir silindirin en büyük göstergesi güç kaybıdır. Dört silindirli bir motor için, tekleme yüzde 25 güç kaybına neden olur. Dört, altı veya sekiz silindirli bir motor olsun, her zaman tüm silindirlerini ateşlemelidir.

Motor Işığının Kontrolü

Test sürüşü size otomobilin kontrol motoru ışığının aktif olup olmadığını görme fırsatı verir. Kontağı açtığınızda, kilometre sayacı, hız göstergesi ve diğer gösterge göstergeleri yanacaktır. Yanmış bir kapak contası, tıkanmış katalitik konvertör veya düşük yağ basıncı gibi motorun performansını etkileyen bir sorun varsa, kontrol motoru ışığının da yandığını görebilirsiniz. Kullanılmış bir aracı test ederken, kontrol motoru ışığını tetikleyen belirli sorunu tanımlayabilmeniz için yerleşik bir teşhis tarayıcısı getirin. Bu şık otomotiv aracı, kontrol motoru ışığına atfedilen herhangi bir sorun için benzersiz bir kod ortaya koyuyor.

Test sürüşüne ek olarak, ikinci el araç satın almadan önce en önemli adımlardan biri profesyonel bir araç muayenesi yaptırmaktır. Tuncay Oto Ekspertiz’de, belirli bir araba satın alırken bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak çeşitli olası sorunları araştırıyoruz. Bugün bizi ‪0532 788 40 32 numaralı telefondan arayın.

Şaşmaz Oto Ekspertiz Fiyatları
Şaşmaz Oto Ekspertiz

Tuncay Oto Ekspertiz

Şaşmaz'da faaliyet gösteren Tuncay Oto Ekspertiz, satın alma öncesi kapsamlı (detaylı) araç ekspertizi raporu verir. Doğru kararı verdiğinizden emin olmanıza yardımcı olmak için buradayız.

İlgili Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu